En ny evaluering udarbejdet af Rambøll Management konkluderer, at der blandt både borgere og kommuner generelt er stor tilfredshed med VISOs ydelser.
Mere end 80% af de kommunale medarbejdere, der har benyttet VISO, er tilfredse med den hjælp, de har fået. En tilsvarende del af borgerne vurderer, at de er blevet mødt med hjælpsomhed hos organisationen.
Tilfredsheden afspejles også i, at der fra 2007 til 2008 er sket en stigning i antallet af henvendelser til VISO på 60%.
Læs hele pressemeddelelsen og download rapporten "Evaluering af VISO"
Opdateret 05.03.09
Tilmeldingerne strømmer ind til temadagen om særforanstaltninger. Nu er det endelige program for dagen klar.
Flere videnscentre bliver fra årsskiftet samlet til én stor enhed for at styrke vidensarbejdet på handicap og socialpsykiatri-området. Socialministeren vil have Vidensteamet med i det nye center.
Årsdagen for Danmarks indtræden i FN's handicapkonvention bliver fejret med underholdning og taler i Århus.
KL opfordrer i et nyt notat kommunerne til at sætte klarere rammer for ydelser på det specialiserede socialområde. Men notatet vækker harme hos Socialpædagogerne.
Det nye nummer af tidsskriftet VidensTema indeholder blandt andet inspiration og gode råd om neuropædagogik i teori og praksis. Læs det her.
Fra 1.juli skal der bruges nye skemaer, når magtanvendelser skal indberettes.
Ønsker du at modtage vores nyhedsmail med nyt om eksempelvis kurser, artikler mm., så skriv din e-mail adresse i feltet nedenunder og klik på tilmeld.
